Tradycje winiarskie – NID

Fundacja Tłocznia złożyła wniosek do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wpisanie zielonogórskich/lubuskich tradycji winiarskich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Autorem wniosku jest Krzysztof Fedorowicz (do marca 2024 r. członek zarządu Fundacji Tłocznia). Przygotował go na zlecenie Fundacji Tłocznia, za co otrzymał 9 tys. zł miejskiej dotacji, przyznanej Tłoczni w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia Zielonej Góry i 700-lecia praw miejskich.

Wniosek został złożony w grudniu 2022 r. Wyglądał następująco:

W styczniu 2023 r. Narodowy Instytut Dziedzictwa przesłał uwagi do wniosku. Krzysztof Fedorowicz wprowadził je na początku roku 2024. NID w odpowiedzi przesłał kolejne uwagi.

W międzyczasie, w marcu 2024 r., z inicjatywy Fundacji Tłocznia w Zielonej Górze odbyło się spotkanie mieszkańców (w tym winiarzy) z Krzysztofem Czartoryskim, koordynatorem regionalnym ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego z NID-u. Uczestnicy spotkania wyrazili chęć wpisania zielonogórskich/lubuskich tradycji na krajową listę, zgodzili się, by autorem wniosku był Krzysztof Fedorowicz.

Ostatnia wersja wniosku (w dalszym ciągu wymaga poprawek) złożona do NID-u wygląda następująco: